Omurga Tümörü ve Omurilik Tümörü
Ekim 17, 2016

Omurga ve Omurilik Tümörleri

Omurga ve Omurilik Tümörleri

Prof. Dr. Başar Atalay

Omurga ve omurilik tümörleri nerede görülür?

 

Omurga bölgesinde karşılaşılan tümörler omurganın herhangi bir yerinde görülebilirler. Omurga tümörleri  genel olarak 3 farklı bölgede oluşabilir.

  1. omurga kemiklerinde
  2. omurilik zarının içinde
  3. omurilik zarının içinde ve omuriliğin de içinde

Metastazlar genellikle omurga kemiğinde görülür. Ayrıca kemikten kaynaklanan primer tümörler de vardır. Omurilik ve zarı içindeki tümörler ise genellikle sinir dokusundan kaynaklanan tümörlerdir.

 

Omurgada en sık hangi tümörler görülür?

 

Omurga kemiklerinde en sık karşılaşılan tümörler metastazlardır yani vücudun başka bir yerinde oluşarak omurgamıza yayılan tümörler. Bu grupta en çok gördüklerimiz akciğer kanseri, meme kanseri ve multiple myelom gibi hastalıkların metastazlarıdır.

 

Şikâyetler ne şekilde görülür?

 

En sik görülen şikâyet omurgaya lokalize ağrıdır. Ağrı genellikle geceleri artış gösterir. Ağrı dışında görülen yakınmalar tümörün yerleşim yerine göre değişir. Örneğin boyun bölgesinde yerleşen bir tümör ağrı yanında kol ve bacaklarda kuvvet kaybı yapabilir. İleri donemde ise kuvvet kaybı ilerleyerek kol ve bacaklarda felç oluşabilir, idrar kaçırma, his kaybı görülebilir. Tümörün yerleşim yeri daha aşağıdaysa yani sırt veya bel bölgesinde ise sadece bacaklar etkilenebilir. Mesane ve barsak fonksiyonları etkilenir.

 

Omurga tümörleri nasıl tedavi edilir?

 

Omurga tümörlerinde biyopsi alınarak ne çeşit bir tümör ile karşılaşıldığının anlaşılması gerekebilir. Bazı durumlarda ise metastaz kaynağı belliyse tedaviye geçilebilir. Metastaz ile beraber olan tümörler bir ekip çalışması gerektirir ve hastaların onkolojik tedavileriyle beraber yürütülür.